21 Eylül 2012 Cuma

HANDE KAZANOVA

Hemen herkes burçlar ve astroloji ile bir şekilde ilgileniyor. Kimi benim gibi yükselen burcunu dahi bilmiyor ama günlük burç yorumlarını okuyor, kimi ise eşini dahi burcuna göre seçiyor-hayatını yıldız haritasına göre yönetiyor. Son günlerde astroloji konusundaki çalışmalarıyla yıldızı parlayan bir isim var: Hande Kazanova... Güzel oyuncu ve sunucu  hayata ilişkin merakını gidermek için astroloji eğitimi almış. Hobi olarak başladığı astroloji çalışmaları bugünlerde hayatında büyük bir yer tutuyor ve Habertürk astroloji sayfasında yaptığı yorumlar dikkat çekiyor. Meraklı bir yay burcu olarak astroloji konusunda merak ettiklerimi kendisine sormak istedim. Bir akşam iş çıkışı buluşup lezzetli kahveler eşliğinde sohbet ettik. Hem Hande Kazanova'nın hikayesini, yeni sezon dizi ve program projelerini, hem de astrolojinin hayatımızdaki yerini konuştuk. Öyle sanıyorum ki bu keyifli söyleşiyi okuduktan sonra sizin de astrolojiye ilgi duymanız şaşırtıcı olmayacak.

Ellyf: Sizi sunucu ve oyunculuk olarak tanıdık. Nasıl giriş yaptınız bu dünyaya?
Hande: Bir arkadaşım benim adıma güzellik yarışmasına başvurmuş, bana seçildiniz diye yanıt geldi. İlk etapta babama söyleyemedim. Tek çocuğum ve babam da kuralları olan biridir. Anneme söyledim, annem de “Şansını dene istersen.” dedi. Yarışma sayesinde Gaye Sökmen’le tanıştım. O dönemde çok fazla ajans yoktu ve güzellik yarışması gibi etkinliklerde bulunmak ajanslarca tanınmak açısından çok ciddi avantaj sağlıyordu. Yarışmadan hemen sonra öğrendim ki İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü kazanmışım, zaten İstanbul’a gelecekmişim. Tesadüf gibi görünüyor ancak şu anda anlıyorum ki aslında tesadüf değilmiş.
Ellyf: Pek çok dizide rol aldınız. En unutamadığınız rolünüz neydi?
Hande: Mahallenin Muhtarları’nda 5 yıl kadar rol aldım, ilk rolümdü. İzmir’den gelen genç bir kızı oynadım ve henüz 18 yaşındaydım. Oradaki Ece karakteri benim hayatıma çok yakın bir roldü, böylesi herkese nasip olmaz. Kurtlar Vadisi ise en çok ses getiren işim oldu. Canan karakteri benim için çok özeldir.
Ellyf: Size teklif edilip reddettiğiniz bir rol için sonradan keşke kabul etseymişim dediğiniz oldu mu?
Hande: Oldu tabii... Osman Sınav Deli Yürek dizisinde Kenan İmirzalıoğlu’nun partneri olan karakteri bana teklif etmişti. Osman Bey’le tanışmaya gittim, bana dedi ki “Her şeyi unutacaksın. Seni bu proje ile baştan yapılandıracağız ve bir oyuncu kazanacağız.”.  O dönemde Kanal 6’da sabah programı sunuyordum, mankenlik yapıyordum, Mahalle’nin Muhtarları’ndan teklif gelmişti. Osman Sınav’ın söyledikleri çok zor geldi, kabul etmedim. Yine Sabah Şekerleri’nden teklif gelmişti, başka işler nedeniyle kabul etmemiştim. Hayatımda bu şekilde bazı dönüm noktaları vardır.
Ellyf: Günümüzde sunucu ve oyuncu olmak isteyen çok genç var. Siz şimdi lisede okusaydınız yine aynı şekilde güzellik yarışmasına girer miydiniz ya da Ekonomi okur muydunuz?
Hande: Şu andaki aklım olsa, matematiği sevmeme rağmen, Ekonomi yerine Konservatuvar okumak isterdim. Konservatuvar okuyunca çevreniz de ona göre oluyor ve bu işlere daha çok kanalize olabiliyorsunuz. O dönemde sayımız çok azdı, daha kolay sivrilebiliyorduk. Şimdi olsa bu kadar tanınamayabilirdim belki.
Ellyf: Bir de astroloji var hayatınızda. Siz kendinizi tanımlarken ne dersiniz: sunucu mu, oyuncu mu, astrolog mu?
Hande: Güzel bir soru...  Aslında ben sunuculuk ve oyunculuktan çok büyük keyif alıyorum. İnsanlar bir işe kanalize olurken sanki başka bir işi göz ardı etmek durumundaymışsınız gibi algılıyor Türkiye’de. Hepsini yapabilecek gücüm ve enerjim var. Bugünlerdeki algı benim astrolojiye daha çok ağırlık verdiğim yönünde ama bu oyunculuğu bıraktığım anlamına gelmiyor. En büyük derdim bu, 2-3 yıldır sürekli bunu anlatmaya çalışıyorum. Şimdi daha güvenliyim, daha kendimden eminim. Oyunculukta şöyle bir durum var; bazen ekonomik nedenlerden dolayı hiç istemediğiniz ya da güvenmediğiniz işlerin içinde yer almak zorunda kalıyorsunuz. Hobi olarak başladığım işin bana bir getirisi var ve bu nedenle önüme gelen her işte oynamak zorunda değilim, çok daha seçiciyim. Oyunculuğa da, sunuculuğa da devam. Sunuculuk benim ilk göz ağrım ama oyunculuk da ömür boyu devam edecek.
Ellyf: Sunuculuk ya da oyunculuk konusunda eğitim aldınız mı?
Hande: TRT Haber Spikeri Nedim Erağan’dan ders aldım. Aynı zamanda Dialog’a gittim ve hem Haber Spikerliği hem de Tiyatro bölümünü bitirdim.
Ellyf: Yeni sezonda ekranlarda sunucu ya da oyuncu olarak yer alacağınız bir proje var mı?
Hande: 2 kanalla program sunuculuğu için görüşüyoruz. Bir yandan da TRT’ye yaptığımız “Nakşidil Sultan” diye bir iş var, önce belgesel olarak başlanmıştı sonradan dizi olmasına karar verildi. Bir ara çekimlere ara verilmişti ama devam edeceğiz. Bir de başka bir dizi olabilir, bakalım.
Ellyf: Astroloji üzerine bir program yapmayı düşünür müsünüz?
Hande: Olabilir, bunu formülize etmeye çalışıyorum aslında. Kişiler üzerine değil ama ülkenin ve dünyanın durumu üzerine yorum yapılacak bir program olabilir.
Ellyf: Astroloji merakınız nasıl başladı? Astroloji üzerine eğitim de almışsınız?
Hande: Küçük yaşlardan itibaren ilgim vardı astrolojiye. İnsanları analiz etmeyi çok seviyorum. Ben çok meraklıyımdır. İnsanları, evlerin içinde neler olup bittiğini, farklı hayatları hep merak etmişimdir. Astrobil’de eğitim aldım, Türkiye’de de var, Hakan Kırkoğlu’nun kurduğu bir okul.
Ellyf: Astrolojiyi bilmek hayata karşı merakınızı gideriyor mu?
Hande: Astroloji ile karakterler üzerine derinlemesine bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Gazetelerde gördüğünüz günlük burç yorumlarından bahsetmiyorum haliyle. Astroloji aslında insanların kendini anlayabilme sanatıdır. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak, hayatımızı o denli iyi şekillendirebiliriz. Astroloji, özgür iradenin gerçekliğine inanır ve karakterimiz kaderimizdir der. Tabii ki herkesin genel bir kaderi var ve bu kaderin içinde kimileri daha şanslı olabilir. Buna rağmen, karakterimizdeki pürüzleri düzelterek kendi şansımızı kendimiz de yaratabiliriz.
Ellyf: Ben fala inanmayıp falsız da kalmayanlardanım, bazıları hayatını astrolojiye göre yönetiyor ama bazıları da astrolojiyi tamamen bir yalan olarak tanımlıyor. Prof. Dr. Üstün Dökmen bir programında astrolojinin bir bilim olmadığını, kandırmacadan ibaret olduğunu söylüyordu. Siz bu işin eğitimini almış biri olarak astrolojiye inanmayan birini nasıl inandırırsınız?
Hande: Astrolojiyi neden illa ki bilim çerçevesine oturtmak isterler bunu hiç anlamam. Astroloji zaten bir bilim değil. Bilim olması için ölçülebilir istatistikî bir değeri olması lazım ancak astrolojide bu mümkün değil, sonuçta astroloji öngörüye dayanıyor. Bilim olmaması ise bu gerçekliği göz ardı etmemiz anlamına gelmiyor. Bilim kabul ettiğimiz konular da insanların ortaya koyduğu değerler üzerinden tanımlanmış durumda. 2x2=4 diyoruz ama ileride bir gün her şeyi başka türlü algıladığınızda bütün gerçeklik sisteminiz çökebilir. Astrolojiye, çok çok eski, 5000 yıllık bir öğreti, bir gelenek, bir felsefe olarak bakmak gerek. Kendimizi daha iyi tanımakla, mevsimlerin, gezegenlerin üzerimizdeki etkilerini görmekle ilgili bir felsefe bu.
Ellyf: Doğduğumuz anda gökyüzündeki yıldızların konumunun bizim karakterimiz ve hayatımız üzerine nasıl bir etkisi olabileceğini ben kafamda çok kuramıyorum…
Hande: Hepimiz enerjiyiz ve manyetik bir alandan oluşuyoruz. Dünyamız da manyetik bir alandan oluşuyor.  Yoktan var olmadık ve yok edilemiyoruz. Bir sistemde yaşıyoruz. Güneşin merkezde olduğu bu gezegen sistemi hepimizin hayatlarını etkiliyor. Mesela Ay’ın hareketleri birebir kadınların hayatını etkiliyor. Menstruasyon dönemi Ay’ın 28 günlük hareketlerine bağlı. Ay bizim manto tabakamızı etkiliyor. Bunu çok eski insanlar farkedip formülize etmişler ve yüzyıllardır bütün tarımsal faaliyetleri buna göre düzenlemişler. Bugün güneşteki lekelenmelerin dünya ve insanlar üzerine etkileri konusunda çok ciddi araştırmalar var. Güneşteki lekelerin arttığı zamanlarda dünyanın hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok kaotik dönemlerden geçtiği ortaya konmuş durumda.  2012 için belki de Maya’ların söylemek istediği buydu.
Ellyf: Mayalar demişken; 2012 için yılın başında çeşitli kıyamet senaryoları vardı. Siz neler görmüştünüz 2012 için?
Hande: 2012’de insanlar ekonomik, siyasal ve sosyal olarak çok ciddi bir dönüşüm içindeler. Ben biraz optimist biriyim. Hayatta her şey etki ve tepki. Felaket senaryosu yazmaya gerek yok, zaten yaşadıklarımız ortada. Çok hızlı bir değişim var, bu değişimi sindirmek çok zor. 2012 de değişimin iyice hızlandığı bir yıl oldu. Bir değişim ve seçim yılı oluyor daha çok. Her yıl, yılsonunda Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına katılıp yeni yılı yorumluyoruz. Türkiye için 29 yıllık bir yapılanma süreci başlıyor. Yöneticilerin daha bilinçli ve dikkatli adımlar atmasını gerektiren şartlar söz konusu. 2014’e kadar Türkiye çok çalkantılı bir süreç yaşayacak. Doğru adımlar atılırsa her şey çok güzel olabilir.
Ellyf: Astrolojik bir yorum yapabilmek için yıldız haritasına bakıp matematiksel birtakım hesaplamalar yapmak yeterli mi? Yoksa kişinin hislerinin de gelişmiş olması gerekir mi?
Hande: Çok derin bir konu bu. Buna inanan da var ama ben astrolojinin matematiğini iyi çözdüğünüz zaman 6. hisse çok da gerek olmadığı görüşündeyim. Astroloji elinizin altındaki olasılıklar bütünü aslında. Bu olasılıklardan hangisinin seçileceğine karar verme konusunda belki hisler devreye girebilir.
Ellyf: Yıldız haritası tek seferlik çalışılan bir matematiksel hesap mı? Mesela bugün baktığımızda gördüğümüz şey ile 2-3 ay sonra baktığımızda göreceğimiz şey aynı mı olacak farklı mı?
Hande: Doğum haritası tek bir haritadır. Doğum haritasında genel potansiyelinizin ne olduğu görünür, hangi astrolog bakarsa baksın yaklaşık aynı şeyleri söyleyecektir. Bir de günlük ve yıllık haritalar, güneş dönüş haritaları ve progress haritaları var. Onlar da yıllar geçtikçe, kişinin kendini ne kadar geliştirdiği ve hayata hangi pencereden baktığıyla alakalı. Türkiye’de maalesef astroloji çok suistimal ediliyor, astroloji adı altında başka şeyler sunuluyor. En başta Türkiye’de bir meslek değil. Yurtdışında ciddi bir meslek; okulları var, üniversiteleri var, insanlar ofislerini açıp bu işi yapıyor. Türkiye’de ise falcı, büyücü tayfasındansınız. Bu nedenle ben çok uzun yıllardır astroloji ile ilgilenmeme rağmen bir süre bunu öne çıkarmak istemedim.
Ellyf: Cem Yılmaz’ın oğlunun doğduğu gün siz bir yorum yapmıştınız: “Çok şanslı ve başarılı bir çocuk olacak.” diye. Söyleşinin başında biraz bahsettiniz ama şans faktörü doğum anıyla ilgiliyse, doğuştan şanssız olan birinin kendi çabasıyla bunu değiştirmesi ne kadar mümkün?
Hande: Bazı haritalar doğuştan çok güzel ve şanslı olabiliyor, bunu kabul ediyorum. Bu insanların bazı olayları çok daha rahat gerçekleştirdikleri görülmüş ama yine de bu şansı kullanıp kullanmamak kişinin elinde. Aynı haritaya sahip iki insan, yaptıkları seçimler nedeniyle farklı hayatlar yaşayabiliyorlar. Kişinin doğum haritasında çok şans görünmese de kişi kendi şansını tabii ki yaratabilir, aksi halde yaşamamızın hiçbir anlamı olmaz.
Ellyf: Sizden astrolojik anlamda danışmanlık alanlar da var. Kimler, hangi konularda danışıyorlar?
Hande: Daha çok iş konularında ve siyasi alanda danışanlarım var. Danışan portföyümün çoğunluğu erkek, iş adamları, çünkü ekonomik alanda da insanlar önlerini göremiyorlar.
Ellyf: Yakın zaman önce evlenmişsiniz. Siz de eşinizle durumunuza, evliliğin nasıl olabileceğine baktınız mı? Mesela evlilik tarihini astrolojik haritalara bakarak mı seçtiniz?
Hande: Baktım tabii, o merak herhalde mesleki deformasyon. Yeni tanıştığınız bir insan için bile bakıyorsunuz. Astrolojinin temel amacı doğru zamanda doğru şekilde hareket edebilmektir. Eski insanlar mesela ay yeniay ya da dolunayken başlarmışlar bazı işlerine. Ben de evlilik tarihimi mümkün olduğunca buna uygun şekilde belirlemeye çalıştım.
Ellyf: Yeni tanıştığım insanlar için de bakıyorum dediniz. Herhangi bir kimseyle ilişkiniz hakkında harita çıkarmak için o insan hakkında neyi bilmek gerek?
Hande: Doğum tarihi, saati ve yeri yeterli. Anne adı, baba adı falan gerekli değil astroloji için.
Ellyf: Oyunculuk alanında da kullanılır mı? Mesela bir dizi başlarken başrol oyuncularına bakarak tutup tutmayacağını söyleyebilir misiniz?
Hande: Her şeyi yorumlayabilirsiniz aslında. Mesela tarih konusunda birkaç diziye keşke bugün başlamasaydı dediğim oldu ve o diziler birkaç bölüm sonra yayından kalktı.
Ellyf: Güne nasıl başlıyorsunuz, kalkınca bugün ne olacak diye bakar mısınız?
Hande: Normalde kendim için bakmıyorum ama şu anda Habertürk için her gün hazırladığım yorum köşesi olduğu için bakıyorum. Kendim için önemli kararlar alacağım zamanlarda bakarım.
Ellyf: Astroloji çalışmalarınız sırasında başınıza gelen ilginç bir olay var mı?
Hande: Bloomberg’deki program sonrasında bir bayan arayıp altının haritasına bakmamı istedi. “O kadar eski bir şeyden bahsediyorsunuz ki bunun haritasını çıkarmak çok zor.” diye yanıtladım. Ekonomik anlamda Türkiye’deki duruma göre borsa yükselecek mi düşecek mi gibi tahminlerde bulunabiliriz ama altının haritasını çıkarmak mümkün değil.
Ellyf: Finansal yorumlar yapıyorsunuz, borsa falan oynuyor musunuz?
Hande: Bir dönem ilgileniyordum ama şu anda ilgilenmiyorum.
Ellyf: Bir kişinin yıldız haritasını çıkarmak ne kadar zamanınızı alır?
Hande: Bir günümü alıyor ancak odaklanırsam 5-6 saatte bitirebiliyorum. Sonuçta danışanlar size güveniyor, hiçbir detayı kaçırmamak adına dikkatli olmak gerekiyor.
Ellyf: Kişinin haritasına bakıp başına gelebilecek kötü olayları ya da ölümü görebiliyor musunuz? Böyle bir şey görürseniz danışanınıza söyler misiniz?
Hande: Görebilirsiniz tabii ki ama benim başıma gelmedi. Böyle bir şey görsem de söylemem. Çok zorlayıcı açılar varsa sadece belki çok dikkat etmesi gerektiğini söylerim.
Ellyf: Dinde kabul edilen bir ölüm zamanı var. O kişiye dikkatli olmasını söylediniz o da çok dikkat etti ve ölmesi gerekirken bunu erteledi, böyle bir şey mümkün mü?
Hande: Kader çizgisi diye bir şey var, bunu değiştirmek mümkün değil. Ankara’dan İzmir’e gidilecekse,  astroloji sadece aradaki alternatif yollar üzerine yorum yapabilir, gidilecek noktayı değiştirmez. Astrolojiyi kullanarak genel anlamda karakterimiz ve davranışlarımız nedeniyle uğrayacağımız birtakım zararları telafi edebiliriz. 58 yaşında bir danışanım vardı, çok tatlı bir hanımefendi. Ben karşısına geçip anlatmaya başladım. “Ah Hande Hanımcım çok güzel anlatıyorsunuz ama 20 yıl önceki beni anlatıyorsunuz” dedi. O bazı sorunların daha önce farkına varıp değiştirmiş kendini. Yağmur yağacaksa şemsiye almakta fayda var.
Ellyf: Tarot vb. falların astroloji ile ilgisi var mı, hep birlikte anılıyor?
Hande: Astroloji bir fal değil, hiç alakası yok. Astroloji tamamıyla matematiğe dayalı, tarotta ise kartların anlamları var, onu yorumluyorsunuz. RTÜK mesela fal kelimesini yasaklayıp tüm fal, tarot, rüya yorumu konularını astroloji adıyla tek bir çatı altında topladı. Bu nedenle gün içinde en az 15-20 rüya yorumu isteyen mail alıyorum.
Ellyf: Çin ve Hint astrolojisi konusunda bilginiz var mı?
Hande: Aslında bilgim yok ama Hint astrolojisinin çok daha detaylı ve kadersel olduğu, çok daha net bilgilere ulaştığı söyleniyor. Batı astrolojisinde psikoloji vardır. İlerleyen günlerde Hint astrolojisini de öğrenmek istiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder